Hacker z Finska

Publikace: 03. Květen 2017

 Ryska_1V zimě jsem měl telefonát z Finska, jestli bych si udělal čas na konzulatci s hokejovým rozhodčím, který přijede do Česka na pár dní. Když jsme sladili termíny, nebrálnilo nic setkání se sympáťákem, který

chce na sobě makat a filosofie Sporthackingu mu je velmi blízká.Po našem sezení mě napadlo  udělat s Jarou rozhovor o tom, co bychom si mohli vzít z přístupu k tréninku s mladými hokejisty od Finů. A tohle z toho vzniklo. Navíc nám Jára natočil pár svých tréninkových "hacků", viz níže.

Proč jsi odešel do Finska?

Jmenuji se Jaromír Ryška a pocházím z malé vesničky na Moravě, a to Býškovice. Do Finska jsem se natrvalo odstěhoval v srpnu 2012 a nyní zde „kroutím“ pátý rok. Důvod, proč jsem šel do Finska byl v prvé řadě ten, že jsem se chtěl zlepšit hokejově a další, méně podstatný, že jsem chtěl změnu v životě.

Co životospráva a život ve Finsku?

IMG_8068Přístup k životosprávě se změnil už příjezdem do Finska. V podstatě ze dne na den se mi změnil jídelníček, byly vyřazeny mastné a nezdravé výrobky a přibylo mnoho zeleniny a kvalitnější stravy včetně tuků a bílkoviny. V podstatě k této změně jsem byl i mírně „donucen“ a to tím, že klasická nabídka v jídelně jsou přílohy, jedno, max. dvě hlavní jídla a pak zelenina. Postupem času jsem se začal o stravu zajímat více a více a uzpůsobovat jídlo mým denním potřebám - trénink, zápas, posilka a tak, ale stále jsem cítil, že to není ono. V roce 2016 jsem se dozvěděl od mého kamaráda, co hraje v hokej tady ve Finsku, že měli sezení se Sporthackerem Vítkem Schlesingerem a že mu to dalo zase nový náhled na životosprávu. Tak jsem si řekl, že proč ne a začátkem ledna 2017 jsme se sešli. O Sporthackingu jsem tehdy slyšel poprvé, ale již teď můžu s klidem na duši říci, že mi tento přístup změnil pohled na věc a opět mě posunul ve vývoji a vzdělání dál. Osobně si myslím, že Sporthacking změní mnoho lidí ve více úspěšné, avšak v prvé řadě bude vždy záležet na daném jedinci, jestli o to má zájem, či nikoliv.

Co tam nyní děláš?

V současné době zde hraji hokej na úrovni (kdybych to srovnal s Českem) tak na krajské lize a dále pískám finskou ligu a po pěti letech jsem se propracoval až do 4. nejvyšší mužské soutěže a nejvyšší juniorské soutěže. Ale nemůžeme to srovnávat moc s Českem, protože tady maji i například dorost rozdělenou soutěž na 3 základní skupiny (SM Liiga, Mestis, Suomi-Sarja) a pak se to ještě dělí na podskupiny, takže v dorostenecké soutěži je celkem 6 úrovní.

Co je jiné na finském hokeji od toho našeho?

Z hlediska hráče je to pohled na celkovou hru, více se bruslí a napadá, řeší se i strategie a to i v nižších soutěžích. Když se na to podívám z pohledu rozhodčího, tak je velký rozdíl pískat místní ligu, nebo nejvyšší ligu juniorů - zde už je vidět velký rozdíl i v přístupu hráčů, kteří tě respektují. Další rozdílná věc je i příprava na zápas/trénink. Už od malých kluků (cca 10let) dohlíží trenéři a mají určitý rytmus, který dodržují. Hlídá se, aby děti jedli lepší cukry a tuky, než aby se najedli před zápasem chipsů a čokolády a trenér nebo někdo povolanýto dětem i vysvětlí, proč je to lepší, takže to pak lépe dokáží pochopit a dát si souvislosti dohromady.

Co přístup k mládeži, liší se nějak?

Děti do věku 8-10ti let většinou nemají nějaký speciální dohled trenérů a spíše se věnují různým sportům, aby rozvíjely své schopnosti. Od věku 10let a výše už má každý tým své trenéry - většinou už se základní trenérskou licencí a dětěm se věnují 6x týdně přibližně 2 - 3 hodiny denně. Led mívají děti 1x denně na jednu hodinu, zbytek je warming up a strečing, plus nějaké vyklusání. Soboty a neděle bývají zápasové dny (v tomhle případě hrají děti už se dvěmi rozhodčími a pravidla jsou stejné jako pro ženský hokej - tedy žádný bodycheck).

Co komplexní přístup..vidíš nějákéí rozdílnosti?

Rozdílnosti zde jsou. Nevidím však nějaké zásadní, avšak i z článků z českého tisku lze vypozorovat, že čeští trenéři se mají hodně co učit od těch finských. Je zde menší tlak na hráče a vše se řeší většinou pohovorem a problémem, proč to hráči nejde, co se má zlepšit atd. Proto je zde fluktuace hráčů mnohem menší a týmy hrají i delší časové období se stejným jádrem týmu. Příjemnou změnou je to, že týmy hodně pracují s juniory a to lze vidět v posledním draftu NHL, kdy se do první desítky dostali hned 3 Finové a žádný z nich se tam neztrácí, spíše hrají první, druhou pětku. Neméně podstatným rozdílem je i příprava mimo led - lekce stravování před, během a po zápase a také mentální příprava na zápas jsou přirozenou součástí. Jak jsem již trochu naznačil, tak s těmito věcmi se zde pracuje a je to vidět, že i hráči si to uvědomují. Mají zde vše pro to, aby odvedli 100%.

Pracuje se na mentální stránce?

Ryska_4S mladými hokejisty pracují většinou rodiče. Do věku 10ti let jsou to převážně základní věci, které se od rodičů očekávají, po nástupu do týmu, respektive soutěže, se dětem věnují už trenéři. V týmu o 20 hráčích je většinou 5 trenérů, takže přístup je dost individuální a řeší se zde už strategie, kdo kde má hrát a co dělat. Tréninky jsou zaměřeny na všechny možné varianty - střelba, bruslení, poziční hra a na konci tréninku nechybí samozřejmě malé dovednostní soutěže mezi dětmi. Trenéři si jsou vědomi, že děti to musí hlavně bavit, takže takovouto formou i s dětmi pracují. V dětském věku se jim většinou sděluje jen to, co by měly dodržovat, od věku cca 14 let už se pracuje i na správné životosprávě, regeneraci a pro nejvyšší ligy v kategorii i na tom, jak se připravit na zápas.

Co trenéři, liší se jejich přístup?
-jsou direktivní?
-jak pristupuji k hráčům?
-kdo je to učí?

Trenéři zde mají komplexní přístup - Sporthacking a neupřednostňují lepší hráče před horšími. Děti zde dostanou stejnou šanci a na přesilovku či oslabení se nebojí poslat i toho nejslabšího hráče týmu. V nižším věku pro ně není zas tak důležité, že hráč udělá chybu, ale to, že se s tím naučí vyrovnat a trenér mu to umí i vysvětlit, co má příště udělat lépe a navede ho tak, aby příští zápas stejnou chybu neudělal. Z 90% jsou trenéři klidní a umí vše vysvětlit bez toho, aby se hráč cítil tak, že je jeho vinou, že tým prohrál. Je to dáno především tím, že zde trenéři absolvují každoročně školení, jak pracovat s mládeží.

Jaké jsou Tvé plány do budoucna?

Ryska_3Plánů do budoucna je hodně a možností ještě víc :). Je to dáno především tím, že znám prostředí jak českého hokeje, tak i finského hokeje a lidé, kteří o mně vědí, je víc a víc. Nicméně budoucnost se bude určitě orientovat na hokej - v kariéře rozhodčího se stále zlepšovat a v letošním roce se zaměřit i trochu na trenérskou činnost, kdy v létě budu dělat kurz pro trenéra…z krátkodobých cílů to je pískat 2. nejvyšší ligu ve Finsku během 2 - 3 let a SM-Ligu 3 - 4 roky.