9 KROKŮ, JAK SE DOSTAT DO FLOW

Publikace: 08. Prosinec 2017

Dnes se s vámi podělím o svůj nedávný vrcholový výkon a  o konkrétní postup, jak se i vy můžete pokusit kontrolovaně dostat do flow! I když se um nejednalo o sportovní výkon, tak principy jsou naprosto totožné. Jedná se o konkrétní postup krok za krokem, jak připravit své tělo a mysl na vrcholný výkon. Jak můžete hacknout naráz biochemické nastavení Vašeho těla společně s ideálním nastavením Vaší mysli.

Co dělat několik minut před Vašim vrcholným výkonem a proč jsem sepsal níže.

Ve své praxi se setkávám, že my lidé obecně nepřemýšlíme a neprojektujeme si svůj život, nepřemýšlíme nad směrem, kterým se chceme ubírat, kde se cítíme šťastní, jak a proč se sebou nejefektivněji pracovat. Zkrátka to necháváme náhodě a ono to občas dopadne, občas ne! Ale co když mohu tento stav ovlivnit? Jde o tzv. pozornost. 

 
..."Kam pozornost dáváš, takovým se stáváš!!"..

A proto jsem níže sepsal 9 kroků - "sporthackera," které vás k vrcholnému výkonu a tíženému stavu soustředěného uvolnění mohou dovést!!

DSC_8517

Před asi půl rokem jsem byl osloven organizátory celosvětově známé akce pod názvem TEDx. Tyto velké akce jsem znal již několik let, díky skvělým motivačním řečem anglického kuchaře Jamieho Olivera nebo Bila Clintona, a tak jsem byl poctěn a s radostí jsem přijal pozvání. Jedná se o akci, která ma za úkol otevírat myšlení, propojovat světy. Je to nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. Díky několika otevřeným lidem se podařilo tuto akci zorganizovat již potřetí ve Zlíně. Zlínský TEDx je tak součástí celosvětového hnutí TEDx. Oslovili mě, jestli bych nevystoupil s tématem komplexní přípravy Sporthacking či s otázkou posouvání lidského potenciálu a mentální přípravy.

ROZDÍL MEZI VRCHOLNÝM SPORTOVNÍM VÝKONEM A VEŘEJNÝM VYSTUPOVÁNÍM JE ASI TAKOVÝ, JAKO ŘÍZENÍ ZÁVODNÍHO SUPERSPORTU A MILOVÁNÍM!

Obě dvě činnsoti vyžadují naprosté soustředění, koncentraci, psycho-motorické dovednosti, aktivaci osy hypofýza-nadledviny a zároveň naprosté uvolnění, přirozenost a "splynutí". Pokud se vše povede, dostaví se skvělý pocit.

A tak jsem ani já neponechal nic náhodě a po ujasnění svého stěžejního tématu (na které jsem přišel jak jinak než při uvoněném rozjímání - tentokrát v sauně a při běhu)  jsem se pustil do příprav. 

9 KROKŮ, KTERÉ VÁS DOSTANOU DO FLOW!

IMG_1180Přistupme rovnou k 9 bodům, které mě vedly k naprosto uvolněnému výkonu ve stavu flow a napojení na svůj vnitřní zdroj, své 2. já. Každopádně většina kroků vychází z pragmatické fyziologie či biochemie. Samozřejmě doporučuji si najít vlastní přístup, vlastní strategii, která Vám bude sedět a vyhovovat, zkuste třeba jen 1, 2 kroky samostatně, které dělám já a uvidíte sami. 

Tím, že se často dostávám do stresových situací a pracuji s lidmi (sportovci), tak jsem nucen vše sám na sobě dlouhodobě aplikovat a žít tím. Navíc potřebuji vědět, jak a co jednotlivé postupy obnáší, jelikož je občas v obměměné podobě doporučuji svým klientům. Tyto kroky považuji v současné době za nejfunkčnější. Ale při neustálém posunu, vývoji a novým poznatkům to za rok bude asi trošku jinak. :-).

Které hormony zde sehrávají klíčovou úlohu?

fotohor

  • Testosteron – je pro výkon a psychiku (především mužskou) nepostradatelná látka. Patří mezi steroidní hormony. Jakákoliv vnější aplikace pro zlepšení výkonnosti je ale zakázaná a považuje se za doping. My si jeho hladinu v těle ale můžeme hacknout sami - např. intenzivním a intervalovým tréninkem a nebo chladovou termogenezí, viz níže! Další a mnohem více hacků včetně stravy a suplementace a alternativních bylin, jak navýšit hladinu testoterunu dávám v současnosti dohromady. Máte se věru nač těšit!!
  • Endorfiny – jsou takzvané hormony štěstí. Jejich sekrece je řízená z hypofýzy. Vyplavují se do těla při fyzické zátěži a po ní a nebo po chladové termogenezi. Jejich až desetinásobně zvýšenou hladinu můžeme pozorovat v těle i půl hodiny po zátěži. Endorfiny nám pomáhají udržet si zdravé sebevědomí, vyrovnávat a odbourávat stavy úzkosti, deprese, smutku a navíc navozují dobrou náladu. Potlačují také chuť k jídlu. 
  • Adrenalin – hormon, jehož hladinu mohu regulovat a klesá po fyzickém výkonu a nebo po otužování. Tudíž cítím, že i po mém krátkém intenzivním cvičení kliků v zádveří přednáškového sálu se mně tento hormon vyrovnává a člověk se cítí více v klidu.
  • Noradrenalin - jeho větší hladina vede k urychlení srdečnímu tepu, zvyšuje rozklad glykogenu, zvyšuje okysličení svalů, zvyšuje koncentraci, soustředení, pozornost a náladu.
  • Dopamin – je hormon, který nás v životě pohání. Vzbuzuje v nás fantazii, kreativitu, udržuje nás motivované, cílevědomé a vytrvalé. Dále podporuje sexuální libido a touhu po poznání. Pokud na něco příjemného nebo vysněného myslíme, nebo po něčem nebo někom toužíme, dopamin se nám doslova vlije do krve. Znáte např. ten pocit, když si vzpomenete třebe na kávičku, jak se cítíte příjemně již při pomyšlení na tento rituál?
  • Kortizol – je také stresový hormon. Krátké intenzivní cvičení nám pomáhá regulovat jeho zvýšenou hladinu, což tělu přináší značnou úlevu – jak fyzickou, tak psychickou. Naopak těžké tréninky, náročné závody, či nedostatek regenerace, hladinu kortizolu v těle zvyšují a my se tak často cítíme více úzkostliví, ve stresu, nedostatečně psychicky naladěni či natěšeni na závod. Navíc kortizol zpomaluje regeneraci organismu, zhoršuje spánek a oslabuje imunitní systém.
  • Serotonin – bez serotoninu by nám sporthacking nepřinášel tolik radosti, kolik přináší. Serotonin totiž patří také mezi hormony štěstí. Odbourává únavu, dostavuje se po něm pocit štěstí a smíchu, zbavuje nás deprese, úzkosti a nespavosti. Významnou funkci má serotonin především v CNS, protože serotoninové receptory se vyskytují taky v limbickém systému, což je část CNS odpovědná za vznik a ovládání našich emocí a nálady.

JAK DO FLOW STEP BY STEP?...

1) 4h před výkonem

Ranní protahování a cvičení 

Snímek obrazovky 2018-03-25 v 11.05.26Tím, že mé vystoupení bylo kolem oběda, tak jsem si přivstal a šel si ráno lehce zacvičit, protáhnout a udělat několik dechových cvičení. Aktivujete tak CNS, hormonální systém a krevní oběh a zároveň se příjemně uvolňíte! Jak již i z filosofie Sporthackingu vyplývá, vše je jedno, a tak když uvolníte tělo, uvolňujete i mysl - v tomto duchu jsem pokračoval i dále. Aniž si to uvědomujeme, tak cvičení má další skvělý přínos. Zkrátka zaměstnáte svůj mozek, a tak nemá čas přemýšlet a pochybovat a vymýšlet nerealistické scénáře, které ale díky negativnímu myšlení mohou být realističtější, než si myslíte. 

2) 3h před výkonem

Strava a suplementace 

bhvgfcJídlo vám dodá energii, ta by měla kulminovat v období Vašeho výkonu. Společně se suplementy může zlepšit Vaše soustředění a kognitivní funkce, a tak jsem si naplánoval cca 3 hod. před vystoupením dobré a vyvážené jídlo. Jedná se především o stravu se sníženým množstvím sacharidů, lehké bílkoviny a správného poměru kvalitních tuků a správných minerálů, k tomu specifické potraviny pro zkvalitnění střevního mikrobiomu. Na vystoupení už jsem šel ale  lehce hladový. Protože jak již tušíte, hladový vlk nejlépe loví. Do toho jsem užil i suplementy na zvýšení výkonu a soustředění včetně např. Astaxantinu nebo L-theaninu. Ten je obsažen v zeleném čaji. Čaj je také jediná rostlina, která jej produkuje. Tato aminokyselina navozuje v mozku stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky mimo jiné i tím, že zvyšuje aktivitu alfa vln. L-Theanin zlepšuje schopnost učení a navozuje pocit pohody svým účinkem na mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin. Brzy budu dávat dohromady velmi výživný článek jen o této substanci!

3) 2h před výkonem

Chladová termogeneze

IMG_1132Jak již znáte z mých předešlých článků a experimentů, tak chlad dělá divy. Ano, dokonce i před vrcholným výkonem. Zajel jsem si do nedalekého rybníka, abych byl chvíli sám od ruchu a tíhy okamžiku a zaplaval si v cca 8 stupňové vodě. Mimo jiné kvůli vědomému a prohloubenému dýchání a také lehké navýšení testosteronu a endorfinů. Je to vždy opravdu hodně znát!! (viz foto). Jak jsem již několikrát avizoval, tak chladná voda Vám aktivuje veledůležitý protein UCP-1, který spouští řadu nejednou zmiňovaných reakcí, ale i vypíná. Ano, doslova Vás vypne od veškerých emocí a jakýchkoliv stresů. Prostě jde v tuto chvíli tělu jen o jedno...o přežití!!

4) 30 min. před výkonem

Dechové cvičení

Soustředím se na sebe a na svůj dech, na své nitro. Dýchám nosem. Zhluboka, plynule. Poslouchám úvodní představení, bavím se s lidmi kolem sebe. Ale stále se soustředím na sebe a na svůj dech. Část z tohoto cvičení uvidíte přímo ve videu níže-live :-).

5) 10 min před výkonem

Cvičení - kliky

Tohle je cvičení, které je dobré dělat o samotě! Je totiž možná trochu až komické. Jak se cítíte bezprostředně poté, když děláte třeba kliky nebo dřepy? Prokrveni, plní testoteronu, dopaminu, serotoninu a adrenalinu? Ano, tak přesně proto dělám chvíli před začátkem každého vystoupení něco, co mě pořádně prokrví a dostane tam, kam potřebuju!

Proto většinou nejraději o samotě klikuju. Našel jsem si odlehlou místonost pro spíkry, kde mimo jiné visely drahé obrazy Salvadora Dalího a pumpoval jsem. Přiznávám, byl to zvláštní pocit, ale na druhou stranu o to jde :-)...

6) 5 min. před výkonem

Dechová stimulace-zadržování dechu

Zde už se uzavírám do sebe. Nechám na sebe napojit speaker a soustředím se na okamžik, až na to vlítnu. Dělám dechové cvičení se zadržováním dechu, které vede k aktivaci CNS, adrenalinu, vyplavuje do krve potřebné zdroje, které mě aktivují a fyzicky zahřívají a rozšiřují krevní průtok...a to i do mozku :-). Jde o to, že si zvyšuji díky zadržováíní dechu CO2 v těle. Adaptační mechanismy v rámci přežití okamžitě začnou fungovat tak, že se tělo začne díky přemíře CO2 připravovat na to, aby rychleji a efektivněji vodilo mimo jiné i kyslík po těle. Tudíž se Vám nazvýší i erytropoéza. Ano!! Zvyšuje se i tvorba červených krvinek.

7) 3 min před výkonem

Zouvám si boty

DSC_8579Proč? Pokud si zujete boty, tak mnohem lépe načítáte prostor. Doslova jste s prostorem propojení a zároveň jste uvolněnější. A to nejen dole, ale také nahoře - Vaše hlava se podvědomě uvolní. Jak se asi tak cítíte Vy, když příjdete domů či na hotel a zujete si boty?

8) 1 min. před výkonem

Ujišťuji se, že mé ponožky nemají dírku a navyšuji si hladinu testosteronu

Na štěstí ne :-). Navíc jsem si vzal záměrně červené ponožky, které podporují sebedůvěru! Jsem lehce nervózní, ale nervozitu si připouštím a nehodnotím, zkrátka "je", stejně jako já, ale nenechávám se jí ovládat, je to v mé moci! Nechávám vše plynout tak, jak je a přijímám to! 

Navyšuji si hladinu testosteronu!

Ano, je to i vědecky podložené studií z Harvardu! 2 min stání ve vzpřímené - sebevědomé poloze, zvyšuje vyplavení testosteronu o 20% a zároveň dochází k poklesu kortizolu (stresové hormonu) o 25%. Tohke cvičení doporučuji včem, kteří se cítíte skleslí a potřebujete se "nahodit". Ať už jste sportovec, manager či prodavačka za kasou. Během pár sekund si doslova změníte náladu!!

 

9) 5s před výkonem

Vypínám hlavu, racionální myšlení, usměju se a věřím sám v sebe, ve své 2. já.

Již není čas se ujišťovat, jestli umím vše, jestli sem patříte atd. Vše, co jsem udělal do této doby, je již minulostí a jdu nyní prodat to, co jsem doteď natrénoval a již to neovlivním. Nemělo by cenu nad tím nyní přemýšlet. Na to je již příliš pozdě:-). 

Cítím se uvolněný, soustředěný a ve flow, jdu na to a věřím si! Udělal jsem pro to maximum a i kdyby to "nedopadlo", tak to neovlivní moji spokojenost, jelikož jsem pro to udělal přece vše! Nemyslím na nic, prostě jsem, jen vnímám energii mezi mnou a posluchači, snažím se na ně napojit a splynout. 

Nemohu přece přednášet o tématu proč být sám sebou, když sám sebou nebudu. Cítím, že jsem tady a teď, pro tento moment a těším se, že to budu moci 250 posluchačům v sále předat. #hackyourlimits

 

 

 

 

A pokud chcete spojit dechové cvičení a termogenezi vzduchem v minus 12°C, tak se můžete mrknout níže: