Zpět

4 zásady mistrů světa

Dnes se s vámi chci podělit o zásady a zvyky mého oblíbeného týmu All Blacks. Tým z Nového Zélandu, země se 4,5 miliony obyvateli, která si stále drží své tradice a zvyky. Lidskost a pokora zde mají své stálé místo a v jejich národním sportu to platí dvojnásob.

Rugby je zde národním sportem, Novozélanďané jej mají v krvi podobně, jako např. Brazilci fotbal. Za jejich neskutečným úspěchem bezesporu stojí i některé principy, kterých se po desetiletí stůj, co stůj novozélandští ragbisté drží, a které mají obrovský mimo-sportovní přesah. Některé skládají mozaiku jejich úspěchu. Které 4 principy to jsou?

1) Starší uklízejí

I starší a zkušenější hráči neustále zůstávají nohama na zemi a ctí tradici, která praví, že po zápase vždy zůstanou v šatně ti nejstarší hráči týmu, kteří po všech uklízejí. A tuto tradici ctí samozřejmě dodnes.

2) Vzdávají úctu svému mateřskému klubu

I když jsou hráči hvězdy světové úrovně, tak se stále vracejí a vzdávají holt svému mateřskému klubu, ve kterém sbírali své první zkušenosti. Účastní se i těch nejmenších zápasů a akcí, protože vědí, že každý jednou začíná. 

3) Hodinky si nastavují o 10 minut napřed

Hráči se drží myšlenky individuální integrity. Nikdy si nedovolí přijít na schůzku, byť se sebemenším zpožděním. Dochvilnost je pro ně vyjádřením úcty k ostatním.

 4) Žádné předzápasové řeči

Předchozí hlavní trenér Graham Henry se vždy cíleně distancoval od předzápasových proslovů. Byla to taktika v jeho vedení týmu. Jeho cílem bylo vytvořit tým vůdců, nikoliv následovníků.

Kdo jste sledovali mistrovství světa v rugby 2015, víte, co udělal jeden z hráčů po zápase – a to se jen tak nevidí! Neznámému klukovi daroval zlatou medaili nevyčíslitelné hodnoty. Když se ho novináři ptali, proč tu udělal, suše odpověděl, že „co by dělal s kusem kovu“, že by se mu na to akorát prášilo a kluk z toho bude mít zážitek na celý život. 🙂

No a jaká je dieta mistrů světa, to se můžete dočíst v tomto článku.

Na závěr nesmí chybět známá HAKA – bojový maorský tanec, který tančili bojovníci před bitvou.

Zdroje:

James Kerr: What the All Blacks Can Teach Us About the Business of Life
http://www.nzru.co.nz

https://www.stuff.co.nz/sport/rugby/rugby-world-cup/rwc-2019-japan/116588890/the-all-blacks-haka-is-a-marketing-ploy-and-insulting-to-maori-claims-irish-critic