Zpět

4 snadné hacky, které ti změní život

V nadcházejícím článku se dozvíš 4 hacky, které jsou velmi účinné, praktické, rychlé a zdarma, zaberou jen pár minut a zásadně ovlivňují naši psychiku, naši biologii, hormony a náš život! Pokud nechceš číst, tak pod článkem najdeš VIDEO, kde je vše shrnuto + BONUS NAVÍC.

1. Ranní slunce

Každá buňka v našem těle potřebuje informaci o denním čase. Fungujeme ve 24 hodinových cyklech a přímé slunce do očí patří mezi nejefektivnější hacky, které synchronizují čas na úrovni buňky, tzv. cirkadiánní rytmus a to vede k další kaskádě biochemických procesů v těle, které ovlivňují psychiku, energii a celkové zdraví

Kdy?

Ideálně mezi 6. až 8. hodinou ráno na alespoň 2 až 10 minut. V případě mlhy či pošmourného počasí, což se u nás může stát, procházejí i tak fotony skrze mraky a plní svoji funkci. V tomto případě je vhodnější zdržet se venku o něco déle. Samozřejmě v obou případech bez slunečních brýlí.

Proč?

Kortizol je stresový hormon, který je aktivován především v první polovině dne. Ranní slunce do očí pomáhá vyplavovat optimální množství kortizolu, díky čemuž zůstáváme bdělými a pozornými během celého dne.

Melatonin je hormon tmy, který se narozdíl od kortizolu vyplavuje především v druhé polovině dne. tento hormon je tlumen světlem – především modrým světlem. Nicméně ráno a v dopoledních hodinách je světlo potřeba a nošení trendových brýlí k blokování modrého světla v těchto hodinách negativně ovlivňuje naši biologii a cirkadiánní rytmus. Nicméně, pokud tělo, mozek a oko dostanou hned poránu dostatečné množství slunečního záření, tak se vše velmi pozitivně projeví v kvalitě spánku a energie během celého dne, včetně hladiny testosteronu a dopaminu.

2. Chladová terapie – otužování

Ráno dělá den. Proto ranní sprcha či ponoření se do ochlazovací kádě či rybníku je jedním z nejefektivnějších hacků, které ovlivní nejen naši energii a imunitu, ale i psychiku na celý den.

Kdy?

Kdykoliv během dne. Ideálně však ráno, kdy se nastavíte na celý den a začínáte den výhrou nad sebou samým. Ponoření se do studené vody spouští okamžitě v těle kaskádu reakcí, která naše tělo vypíná od emocí a pocitů a připravuje tělo na jedinou možnou variantu – přežít. Více o chladové terapii jsem psal ZDE

Proč?

Jak již bylo výše zmíněno, tak ráno dělá den a ranní ponoření se do studené vody vypne náš systém (systém přežití) od veškerých emocí – především těch, které negativně směřují naši pozornost, a to často již od brzkého rána. Zvyšuje se imunitní reakce a v neposlední řadě zvyšuje citlivost na endorfiny – např. dopamin či norepinephrine, který se podílí na kvalitě soustředění a pozornosti. Po pár minutách ve studené vodě tak výrazně ovlivňuji neuro-biochemické nastavení svého těla.

3. Světelná terapie – fotobiomodulace

infračervené světlo

Světlo hraje zásadní roli v nastavení naši biologie a celkově energie. Bohužel dnešní moderní společnost tráví přes 90 % času v interiéru a především lokalita střední Evropy není na slunce od října do dubna přívětivá. I proto vědci z NASA přišli s fascinujícím objevem vlivu červeného a blízkého infračerveného světla na psychiku, energii a zdraví.

Kdy? 

Kdykoliv v průběhu dne, kdy potřebujeme dobít energii, zregenerovat nebo působit lokálně na poškozenou tkáň. Ideálně však ráno, kdy světlo prostupuje skrze pokožku až 28cm do těla, do našich svalových či nervových buněk a dodává buňkám energi , startuje hormony a my máme zároveň 15 min čas na sebe, na svůj dech, zklidnění a naladění na den, než začne shon všedního dne.

Proč?

Tato neinvazivní metoda bez jakýchkoliv vedlejších účinků si získává na oblibě ve světě vrcholového sportu stejně tak jako hack do běžného života či zdravotnictví. Červené a infračervené světlo zvyšuje několikanásobně mikrocirkulaci krve, má silné protizánětlivé účinky a řadu dalších benefitů, které se dějí na úrovni buňky včetně zlepšení psychiky, kvality spánku či sexuálního apetitu.

Světelnou terapii mám odzkoušenou již řadu let a stala se součástí mých každodenních rituálů. Osobně nedám dopustit na Lighthacker, které jsou v současnosti nejvýkonnější a nejsilnější fotobiomodulační panely na světě a na jejichž vývoji jsem měl tu možnost se podílet. Proto vím, co je uvnitř, jakou disponují optikou, německými čipy a spolehlivostí, včetně krásného designu.

4. Večerní světlo

Na světlo je zapotřebí se zaměřit nejen ráno, ale také večer. Respektive po ránu bychom se mu měli vystavovat a to jak umělému, tak především slunečnímu, v odpoledních a především večerních hodinách naopak vyhýbat tomu umělému.

Kdy?

Především pozdní odpoledne a večer. Rozhodně bychom se ale modrému světlu měli vyhýbat nejpozději 90 minut před tím, než ulehneme do postele. Ideální je si nastavit 90 minut před plánovaným usnutím rituály, které nezahrnují obrazovky či umělé světlo.

Proč? 

Lidské oko, resp. mozek, nezná rozdíl mezi sluncem a umělým osvětlením. Především v zimním čase, kdy je tma mnohem dříve, se mění i náš přirozený cirkadiánní rytmus. Je proto velmi důležité se v pozdních odpoledních hodinách a večer vyvarovat ostrému či intenzivnímu světlu – tzv. modré světlo neboli blue light, které je např. v osvětlení, televizi či počítači a vyzařuje z displejů mobilního telefonu a brání vyplavování regulátoru spánku ,tzv. melatoninu.

Zkuste mít v těchto časech doma tlumenější světlo či teplejší odstíny – žlutá, oranžová a když už, tak sviťte ze spodu, kdy lidské oko nevnímá tohle světlo jako přímé Slunce! Vyvarujte se přímému ledkovému osvětlení či koukání do tabletů, mobilů či televize. Ideálně si zapalte svíčku, které má na blokování melatoninu nulový vliv!