Zpět

8 hacků jak být šťastnější

Cítit se dobře a šťastni se chceme asi všichni. Štěstí je to, co všichni hledáme anebo alespoň o to usilujeme. Ale jak být šťastný? Na základě špatných vzorců chování – programů, špatně vytvořených myšlenkových stop, si myslíme, že štěstí se objeví v cíli – v zahraničním klubu, NHL, v přestupu do jiného klubu, v penězích, slávě, atd… Nicméně ono to funguje trochu jinak: nejšťastnější jsou ti, které baví již „ta“ pomyslná cesta.

Jsem šťastný(á)

Dnes jsem si pro Vás sepsal 8 způsobů, jak můžete „hacknout“ své štěstí. Pokud budete některé z nich opakovat, stanou se Vašim návykem a součástí Vás samých a mohou Vám třeba i změnit život! A nebo některé z nich jen vyzkoušíte a zjistíte, že nejsou pro vás úplně vhodné. To je také správná cesta.

„Nebojte se experimentovat.“

Berte jen prosím v potaz, že otázku štěstí, lidského postoje k životu, hlubokých dimenzí ukrytých v každém z nás a vlastně správného postoje k životu, si volíme každý z nás. Je velmi individuální a hluboká. V tomto článku proto nenajdete hlubokosáhlé myšlenky a úvahy o lidském štěstí a radosti. Ale konkrétní způsoby, jak poměrně rychle a účinně ovlivnit své vnitřní hormonálně-fyziologické nastavení a „hodit se“ tak do pohody.

8 kroků, jak být šťastný

1. Studená sprcha ovlivňuje náladu

Endorfiny jsou přírodní hormony tišící bolest, které produkuje naše tělo a které jsou uvolňovány během náročného cvičení, při konzumaci ostrých jídel a během dalších aktivit, během kterých je nutná určitá úleva. Pokud zkombinujete uvolňování endorfinů díky studené vodě a relaxační efekt teplé vody, můžete docílit přechodné úlevy od mírných bolestí po cvičení nebo při rekonvalescenci po nemoci, která zanechala vaše tělo rozbolavěné.

AdobeStock_50138241

Chcete se cítit posílení a zároveň méně skleslí? Oddělení radioterapie ve Virginské Commonwealth univerzitě provedla zajímavou studii o vlivu terapie studenou vodou na náladu. Zjistili, že studená voda má stimulační efekt na „modrou skvrnu“ v mozku, což je hlavní zdroj noradrenalinu našeho těla. Noradrenalin je neurotransmiter, který je spolu se serotoninem cílem antidepresiv, a který může pomoci vyvážit náladu.

Teplá a studená sprcha může pomoci k nastartování vašeho rána, budete se cítit posílení a připravení zvládnout svůj den. Studená voda nastartuje vaše srdce a rozproudí krev ve vašem těle, což vás probere lépe než šálek kávy! Pravdou je, že dávní samurajové začínali svůj den tím, že si každé ráno na hlavu vylili kbelík studené vody z řeky, což byla část spirituální praktiky nazývané „Misogi“.

Samurajové věřili, že studená a čistá voda očistí jejich duši a pomůže jim začít den svěže a spirituálně se očistit od předcházejícího dne. Nemusíte zacházet do stejných extrémů, ale krátká teplá a studená sprcha po probuzení vám pročistí hlavu a nabudí vaše tělo – zaručeně. 

AdobeStock_107530290 (kopie)

Průzkum z roku 2011 od The American Meteorological Society prokázal, že teplota má výrazný vliv na naše štěstí. Větší než vlhkost vzduch nebo vítr! To znamená, že současná teplota nebo průměrná denní teplota, ve které se cítíme nejšťastnější, je 13.9°C. Takže pokud jste alespoň trochu vnímaví, tak si uvědomme, co s námi udělá taková procházka na trénink či zápas. nebo jen potréninková procházka v takovém počasí. Doslova hackuje náš stav do jiných vibrací. Ale myslím, že většina z nás tohle známe! Studie ZDE.

2. Vůně ovlivňují náš vnitřní stav

Také určité vůně mohou pomoci povznést vaši náladu tím, že ovlivní produkci endorfinů – chemikálií v mozku, které způsobují, že se cítíte dobře. Například vůně vanilky pomáhá snížit úzkost, která je často spojená s depresí. Podle studie provedené v Memorial Sloan-Kettering Cancer Centre (centrum pro rakovinu) uvedlo 63 % pacientů, kteří podstupovali magnetickou rezonanci a vdechovali vzduch s vůní vanilky, že pociťují méně úzkosti než ti, kteří vdechovali vzduch bez vůně.

Abyste dosáhli účinku vanilky ke zvýšení endorfinů, při přípravě kávy přidejte kapku nebo dvě vanilkového extraktu do konvice s kávou ještě, než je hotová, zapalte si svíčky s vůní vanilky nebo přidejte esenciální olej s vůní vanilky do své koupele. Během jiné studie, která byla prováděná na studentech vysoké školy, bylo zjištěno, že vdechování aroma esenciálního oleje levandule zlepšovalo symptomy deprese a nespavosti. Olej z levandule si můžete vetřít do kůže na zápěstí a spáncích nebo rozptýlit do vzduchu za pomoci dostupného zařízení, které si pořídíte v obchodě se zdravou výživou. Nebo můžete používat jako já polštářky z levandule, které mám položené na polštáři a občas si před spaním „zašňupám“. Někdy i po náročném tréninku kvůli celkovému zklidnění a uvolnění. Funguje to!

Nicméně další vůně a aromaterapie sama o sobě by si zasloužila více prostoru. Proto se jí budu věnovat v jednom z dalších příspěvků.

3. Poslouchejte hudbu

Všichni to známe, že? Hudba nás umí dostat do skvělých stavů vědomí, kde se nám i díky navozeným představám a rozvibrováním celého těla vybavují snáze představy, že stojíme v aréně, kde nám tleská tisíce lidí nebo trénujeme ve svém vysněném klubu. Existují i obory jako muzikoterapie, které se vlivem hudby na lidskou psychiku zaobírají detailněji. Již nyní pro vás připravují samostatný rozsáhlý článek na toto téma.

Fotolia_87371952_Subscription_Monthly_M

Vliv muziky zkoumali jako první Američané, kteří to již využívají u svých olympijský atletů. Můžeme si všimnout ve vrcholovém sportu, že sportovci nosí své Mp3 přehrávače bezprostředně před závodem či zápasem. Proč? Muzika nás dostává totiž do stavů „druhého já“. Lépe řečeno dostáváme se do uvolněného stavu vědomí, vyplavuje se nám více endorfinů a tělo je uvolněnější, což je pro sportovní výkon zásadní. Například atleti, plavci a další. Já osobně mám období, kdy mě hudba motivuje a během např. svého běhu na ni nedám dopustit. Poté mám ale období, kdy chci poslouchat jen svůj dech a hudba mně neprospívá. Je zapotřebí ji využívat, když zkrátka cítím, že je mně prospěšná!

Jakou hudbu? To je přece na Vás, musíte zkoušet, co vás uklidňuje, motivuje a dělá Vám dobře. Chcete zklidnit, vyburcovat, motivovat nebo se lépe dostat do hladin alfa? Nezapomeňte. Co vás nyní motivuje nemusí být za měsíc pravda. Je i dokázáno, že pokud si pouštím agresivní muziku jako death metal či něco obdobného, tak tyto vibrace naopak mohou sportovní výkon snižovat.

Poslech hudby, kterou milujete, vyvolává radost a tím se uvolňují chemikálie v mozku, díky kterým se cítíte dobře. Prostě to můžete zkusit. 🙂

4. Vezměte si trochu ženšenu nebo jiných bylin.

Ženšen je skvělý stimulant, který může navýšit Váš sportovní výkon a psychickou pohodu. Užívání této byliny je docela alchymie, ale když se ví jak na to a jaké využít zdroje, tak výsledky jsou doslova ohromující! Ti, kteří se cítí unavení a přetíženi anebo se zotavují z dlouhé nemoci, mohou také využít příznivé účinky ženšenu. Ukázalo se, že tato bylinka vyvažuje uvolňování stresových hormonů v těle a podporuje orgány, které tyto hormony produkují. Také může podpořit produkci endorfinů, „hormonů štěstí“, v mozku. Mnoho vytrvalostních běžců a kulturistů berou ženšen pro zvýšení své fyzické vytrvalosti. Někteří lékaři orientovaní na výživu a bylinkáři věří, že ženšen je schopný oddálit únavu, protože umožnuje svalům, které cvičí, lépe využívat energii. Existují vědecké důkazy, že ženšen zlepšuje duševní výkon, včetně paměti a koncentrace, a je také potřebný při snižování hladiny cukru v krvi u lidí trpící cukrovkou typu 2.

Dalšími výhodami jsou léčba některých kardiovaskulárních nemocí (včetně vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu), chronické obstrukční plicní nemoci (rozedma plic, chronická bronchitida) a nepříjemných symptomů menopauzy. Studie na zvířatech naznačují, že ženšen pomáhá chránit nervy před poškozením (včetně poškození kvůli diabetu), pomáhá játrům při uzdravování po poškození, pomáhá při zažívání a chrání žaludek proti vředům způsobeným překyselením nebo aspirinem.

Více o stimulačních bylinách jsem sepsal zde.

5. Skupinové cvičení

Podle nedávné studie má skupinové cvičení několik jasných výhod. Nejenom, že vás přátelé popoženou, když budete zaostávat, ale sdílené úsilí může dodat hladině endorfinů extra vzpruhu. V roce 2009 výzkumníci zjistili, že univerzitní posádky, které synchronizovaně veslují, mají zvýšený příval těchto hormonů štěstí oproti těm, kteří veslují samostatně.

AdobeStock_107190212

Ať tak nebo tak, veškeré cvičení je dobré, ať už je prováděno o samotě nebo ve skupině s ostatními. Zkuste chůzi, tanec, aerobic nebo běh, abyste se dostali do stavu podobného transu. Rytmus souvislého cvičení uvolňuje endorfiny a povzbuzuje myšlení.

6. Smějte se každý den

Je vypozorováno, že se děti smějí asi 300krát za den, zatímco dospělí se smějí v průměru pouze 5krát za den. Čím více se smějeme, tím lepší máme pohled na svět. Zdá se, jako by se problémy zmenšily a jako bychom měli více energie. Již celá staletí se tvrdí, že smích je jedním z nejlepších léků. Jak říká Bible: Radostné srdce – nejlepší lék, ztrápený duch je kostižer. (přísloví 17:22).

Smích je občas popisován jako „vnitřní jogging“. Výzkum ukázal, že může pomoci:

  1. snížit krevní tlak
  2. snížit stresové hormony
  3. posílit imunitní funkci zvýšením hladiny buněk, které bojují proti infekcím
  4. spustit uvolňování endorfinů, přírodních léků proti bolesti
  5. vytvořit celkový pocit pohody

Moderní léčba humorem se datuje od 30. let 20. století, kdy byli do amerických nemocnic přivedeni klauni, aby rozveselili děti hospitalizované s obrnou. Nedávno byla role smíchu jako pomocníka při léčbě dobře zdokumentovaná v knížce Anatomie nemoci očima pacienta. Autorem je profesor a americký novinář Norman Cousins, který vytvořil svůj, na smíchu založený samo-léčebný režim, poté, co byl diagnostikován degenerativním onemocněním. Trpěl nepříznivými reakcemi na většinu léků, které mu byly předepsány, a proto se ve spolupráci s lékařem rozhodl, že vezme věci do svých rukou. Cousins přestal brát své léky a spolu s tím, že bral obrovské dávky vitamínů C, trávil celé dny sledováním filmů Marx Brothers a epizod televizní komediální show Candid Camera a k tomu četl humorné knihy.

Tvrdil, že 10 minut smíchu mu poskytlo 2-hodinovou úlevu od bolesti bez prášků. Časem symptomy postupně ustupovaly, a nakonec znovu získal většinu ze ztracené svobody pohybu.
V Indii jsou stále více populárnější Kluby smíchu, kde se účastníci brzy ráno scházejí pouze za účelem smíchu. V roce 1991 založil psycholog a psychoterapeut Robert Holden první kliniku smíchu ve Spojeném království za pomoci finančních prostředků z NHS. Poptávka byla tak ohromná, že v roce 1995 založil Projekt štěstí. U nás již existuje tzv. Jóga smíchu, kterou jsem absolvoval před několika lety a to přímo se zakladatelkou Lucií Laurmannovou a i když jsem se ze začátku cítil možná trochu nucen do smíchu, tak po určité době se člověk uvolní a efekt, především ve skupině, je skvělý. 🙂 Více zde.

7. Dopřávejte si sex

Jsme naprogramováni, abychom si užívali sex, ale často mu dáváme malou prioritu, proto k němu jednoduše nedojde. Ale tím ignorujeme jeden z nejskvělejších relaxantů přírody a zábavnou aktivitu, která zbavuje stresu, a ještě k tomu spaluje kalorie!

Jak už jsme zmínili dříve, když zažíváme úzkost nebo stres, pak může být naše touha vyhaslá a pak ji musíme pomoci. Snažte se vytvořit romantickou atmosféru. Kupte olejovou lampičku pro vytvoření smyslné vůně, zapalte svíčku a zkuste se navzájem namasírovat. Použijte aromatické oleje jako je jasmín, růže nebo bergamotka. Pusťte si uklidňující hudbu a zpomalte. Užívejte si to, že jste spolu se svým partnerem.

AdobeStock_83231123 (kopie)

Této činnosti dejte tak vysokou prioritu jako všemu ostatnímu ve vašem životě, co považujete za důležité. Podle výzkum provedeného Stanfordskou univerzitou se zjistilo, že dotyk snižuje stres, stejně jako zmírňuje bolest a pomáhá hojit zranění. To, že budete věnovat čas těmto intimním momentům, vás také uklidní, povznese (kvůli uvolňování náladu zlepšujících endorfinů) a dodá nám pocit sounáležitosti a bezpečí.

8. Dejte si něco ostrého

Ostrá, kořeněná chuť jídla není ve skutečnosti vjem chuti, ale pociťování bolesti. Kapsaicin – chemická sloučenina, které dělá čili papričky pálivými – váže proteiny nebo receptory bolesti nervových buněk ve sliznicích nosu a úst. Nervové impulsy, které tímto způsobem vznikly, plynou skrze nerv trojklanný do mozku, kde vyvolají bolestivý, pálivý pocit.

Fotolia_94472995_Subscription_Monthly_M

Tyto samé receptory také reagují na teplo, takže když je velmi kořeněné jídlo konzumováno teplé, tento efekt je ještě intenzivnější. Tato bolest je nicméně kompenzována reakcí těla, které uvolňuje endorfiny – přirozeně se vyskytující opiáty, které vytváření pocit pohody. To také může vysvětlit proč je pálivé, kořeněné jídlo tak populární. Dalším pozitivním efektem ostrých koření je, že zabíjejí patogeny a podporují pocení – to je velice důležité při ochlazování těla v horkém klimatu.

„Pro mě osobně je štěstí postupná realizace hodnotného ideálu a neustálá snaha stávat se lepším člověkem.“

No a pozor sportovci – především muži… připravuji rozsáhlé a nadupané články, studie a experimenty o tom, jak navýšit svůj testosteron pomocí různých bylin a hacků.